După eşecul cu Turris Oltul Turnu Măgurele (scor 0-3), SCM Gloria Buzău a reuşit să obţină o victorie în cel de-al doilea amical desfăşurat în această perioadă de pregătire de iarnă. Echipa antrenată de Ilie Stan a întâlnit, joi, pe teren propriu, un adversar
de ligă inferioară, Unirea Slobozia, pe care l-a învins la limită, cu 1-0.
Partida amicală desfăşurată pe stadionul Gloria, din Buzău, a fost câştigată de formaţia antrenată de Ilie Stan printr-un gol marcat în minutul 64 de atacantul împrumutat de la FC Botoşani, Marian Chica-Roşă. Chipirliu a avut o acţiune în dreapta, a centrat în centrul careului, acolo de unde Chica-Roşă a înscris.
Costin Stoica, căpitanul şi golgheterul Snagovului a ajuns la Buzău. La fel şi Bogdan Gavrilă, fost la Petrolul
Acesta a fost ultimul test în care Ilie Stan s-a putut edifica asupra jucătorilor pe care îi are în lot şi îi va păstra pentru cantonamentul din Antalya, acolo unde se va pleca duminică.
În prima repriză, ultimele noutăţi au fost Mihai Călin Tudose, un fundaş de 20 de la FCSB 2, şi Constantin Stoica (27 de ani), atacant liber de contract după ce s-a despărţit de Sportul Snagov, unde în prima parte a sezonului a fost căpitan şi golgheter. Stoica a marcat şase goluri în cele 19 meciuri în care a evoluat la ilfoveni.
În partea secundă, ultimii nou-veniţi au fost Cristian Andrei (18 ani, portar), care aparţine de FCSB şi în prima parte a sezonului a fost împrumutat la Farul, unde nu a jucat, David Andrei Stăiculescu, un atacant venit de la FC Voluntari 2, Ignat, un jucător de la CSM Râmnicu Sărat, cât şi Rareş Şerban, un portar de la juniorii Gloriei.
Totodată, la antrenamentele echipei din Buzău este şi Bogdan Gavrilă (28 ani), mijlocaş care s-a despărţit în această iarnă de Petrolul, unde a jucat în 11 meciuri în prima parte a sezonului, şi care încă acuză probleme medicale.
SCM Gloria Buzău: Stoian - Gîţ, Mih. Tudose, Perju, Nedelea - Balgiu - Tucaliuc, Iul. Roşu - Val. Munteanu, C-tin. Stoica, Pîrcălabu
Repriza a doua: Cr. Andrei - Catană, Ceauşel, Perju, C. Toma - Savin, Stăiculescu, Huiban, M. Constantinescu, Chică Roşă, Chipirliu
A mai intrat: Rareş Şerban – Ignat
(Sursa: liga2.prosport.ro / foto: facebook – Gloria Buzau Fotbal)
Sâmbătă, 27 septembrie 2025, ora 14:30, la Shopping City Buzău (parter, zona CCC), părinţii şi copiii sunt invitaţi la lansarea instalaţiei urbane „Moşteniri Invizibile”. Evenimentul aduce în atenţia comunităţii proiectul SIGUR – „Părinţi pregătiţi, copii fericiţi”, înscris la Semimaratonul Buzău 21K.În cadrul ședinței extraordinare de marți, 4 aprilie, consilierii județeni s-au întrunit ca să aprobe forma actualizată a indicatorilor tehnico-economici ai proiectului de reabilitare a clădirii din spatele sediului CJ Buzău. În document se menționează că a fost nevoie de această actualizare,
Proiectul „Museum Bus” face parte din oferta cultural-educativă şi ştiinţifică a Muzeului Judeţean Buzău. Este conceput special în 2019, pentru a contribui la strategia instituţiei de a atrage tot mai mulţi vizitatori, din toate mediile.
Consiliul Județean Buzău pune la punct detaliile organizării festivalurilor „Buzău Fest/Zilele Chișinăului” de anul acesta şi va oficiliza două dintre elementele principale: data și bugetul. Astfel, în următoarea ședință a Consiliului Județean, va fi supus votului
Un important eveniment sportiv va avea loc, luna viitoare, în municipiul Buzău! Este vorba despre Gala „Dynamite Fighting Show”, turneu de kickboxing care se va desfășura la jumătatea lunii mai, în Sala Sporturilor „Romeo Iamandi”.
/iliesta1.jpg)
/gloria2.jpg)
/imagerie1.jpg)

/luceafarul-buzau-696x438.jpg)