Ilie Stan, antrenorul Gloriei Buzău: “Am avut oferte, dar nu am vrut să plec”

Ilie Stan (52 de ani) a fost un antrenor curtat în ultimele luni. Principalul echipei SCM Gloria Buzău a avut oferte de la mai multe cluburi, din Liga 1 și din Liga 2, dar a refuzat să plece. O spune chiar ”Iliesta”. În ciuda faptului că pasul era unul important, a decis să continue la Buzău, unde vrea să facă performanțe majore.

 

Ilie Stan nu s-a gândit vreun moment să plece de la Buzău  

Referitor la formațiile din Liga 2 interesate de el, Ilie Stan a declarat că acestea erau din fruntea clasamentului. Cele care își propun promovarea la finalul sezonului actual.

”Am avut oferte, dar nu am vrut să plec. Au fost contacte și din Liga 1, dar am avut și din Liga 2, de la echipele care se bat la promovare. Am refuzat. Sunt aici lângă oamenii pe care îi iubesc, lângă fani, lângă familie. Ofertele din Liga 1 au fost și în iarnă, dar acum nu mai contează. Important este să treacă starea aceasta și să începem treaba”, a precizat Ilie Stan pentru Liga2.ro.

Din Liga 2, echipele care au șanse la promovare sunt UTA, CS Mioveni, Turris Oltul, Campionii FC Argeș, Petrolul, Rapid și Metaloglobus. Dintre acestea, probleme cu banca tehnică au avut CS Mioveni și Rapid. Prima l-a numit pe Claudiu Niculescu în locul lui Marius Stoica, iar a doua l-a instalat pe Dan Alexa în locul lui Daniel Pancu. Mutările au avut loc cu puțin timp înainte ca sezonul să fie suspendat din cauza pandemiei de coronavirus.

În următorul sezon speră ca echipa să aibă drept de promovare

Contractul antrenorului continuă și în anul următor, când Ilie Stan și-a propus, alături de cei din conducere, ca echipa să obțină dreptul la promovare, iar acesta să fie obiectivul principal.

”Contractul meu este pe doi ani de zile, continuă și la anul. Eu nu numai că vreau să rămân aici, vreau să și promovez echipa în Liga 1. Este orașul meu și țin foarte mult la suporteri. E foarte greu acum, pentru că nu avem drept de promovare, dar la anul o să fie altceva. Oricum, fanii sunt lângă noi. Drept dovadă, la meciul cu ”U” Cluj am avut 6-7.000 de spectatori. Îmi pare rău că nu putem să mergem de acum în Liga 1, îi făceam fericiți și veneau și mai mulți la meciuri. Era alt aer. Până când nu s-a dat verdictul final că nu avem drept de promovare, am avut 5-6.000 de oameni la fiecare meci”, a mai precizat Ilie Stan pentru Liga2.ro.

 

”Sunt sigur că se vor regla lucrurile și va veni un investitor”

Ilie Stan a dezvăluit faptul că primarul orașului, Constantin Toma, își dorește foarte mult să rezolve această situație, iar în aceste zile se află în discuții cu mai mulți finanțatori. Totul depinde, însă, și de modul și momentul în care se va regla problema legată de pandemia de coronavirus.

”Pregătim echipa pentru anul următor și vrem să promovăm. Dar acum jucătorii au înțeles acest lucru, înaintea pauzei, și reușisem să ne reglăm. Dacă aveam drept și în sezonul acesta, era alta atmosfera și motivația. Din câte am înțeles eu, sunt două posibilități să promovăm la anul. Prima, să se aplice legea ca echipele care sunt finanțate din bani publici să poată să promoveze în Liga 1, iar a doua e să vină cineva care să ia 51 la sută și echipa să devină privată. Știu că în acest moment sunt discuții pentru trecerea în partea privată.

Primarul își dorește și el să se întâmple asta. Sunt sigur că se vor regla lucrurile și va veni un investitor. Sunt șanse mari să vină cineva, dar depinde și de situația economică de după perioada aceasta. Aici o să fie o problemă. Toată societatea are problema asta, nu doar fotbalul.

Au fost mai multe motive care au afectat atmosfera la echipă după anunțul că nu putem să urcăm în Liga 1. Și atunci cu ieșirea din Cupa României (n.r. – a fost eliminată din Cupa României în turul 4 de echipa de Liga 3 Metalul Buzău, la lovituri de departajare), în septembrie au fost iar ceva probleme. Au fost mai multe șocuri negative și s-a acumulat tensiune. Dar, ulterior, jucătorii și-au dat seama că, în ziua de azi, dacă reușești să te impui, să pui în practică ce ți se cere, ajungi unde îți propui”, a declarat Ilie Stan pentru Liga2.ro.

Cum descrie antrenorul actualul sezon de Liga 2

Abordarea unui sistem play-off / play-out în acest final de sezon din Liga 2 nu este pe placul tuturor echipelor. Una dintre ele este SCM Gloria Buzău, care ar fi cea mai dezavantajată de sistem. În momentul de față se clasează pe locul 8, dar în cazul în care Federația Română de Fotbal decide terminarea stagiunii în acest mod, pică pe locurile din ”grupa retrogradării”. Buzoienii ar avea cu trei puncte mai puțin, pentru că s-ar scădea cele obținute la ”masa verde” în retur cu Sportul Snagov.

”Trebuie să ne adaptăm la situația asta. Nu avem altă soluție decât să ne raportăm la deciziile care se iau de cei care conduc fotbalul. În primul rând, mie nu mi-ar părea bine, pentru că acum suntem în primele opt echipe, iar dacă se renunță la trei puncte, atunci trec alte echipe peste noi. Noi am câștigat cu Petrolul, am făcut rezultate bune cu Mioveni, pe Farul i-am bătut (n.r. – Farul ar trece peste Buzău în clasament în această situație, iar Petrolul și Mioveni ar juca și ele tot în play-off). Nu-mi convine să mergem să jucăm cu echipele de la retrogradare. Dacă nu se anulează punctele cu Snagov, suntem în primele opt.

Dar nu mă opun deciziei care se va lua. M-aș fi opus în condițiile în care aveam drept de promovare… Dar asta e situația. Cel mai important e acum să dispară problema cu virusul. Toată societatea are de suferit”, a declarat Ilie Stan pentru Liga2.ro, care a precizat că până acum nu s-a mai luat vreo decizie cu privire la programul clubului.

 

Șomaj tehnic și la SCM Gloria Buzău

Sunt așteptate noi precizări de la FRF. ”Ce se întâmplă la celelalte echipe se întâmplă și la noi. După cum știți, și noi am intrat în șomaj tehnic, de pe data de 16 martie. Jucătorii au și salarii mai bune, dar majoritatea a înțeles că asta e situația. Până la urmă, e o situație generală și nu avem ce face. Sperăm să treacă repede problema și să revenim la antrenamente. Nu știu dacă afectează bugetul clubului, vedem în timp. După pandemie, se revine la situația inițială în privința contractelor.

Nu ne pică bine pauza asta, pentru că făcusem o pregătire bună, echipa era în creștere. Jucătorii erau uniți, chiar dacă nu avem drept de promovare. Noi încercam, ca prin jocurile bune pe care puteam să le facem, ca un sponsor să vină la echipă și să preia cei 51 la sută, ca să avem posibilitatea să promovăm în sezonul următor. La Mioveni am făcut un joc foarte bun, după jucam acasă cu Pandurii, după cu Rapid… evoluam pe teren propriu cu echipele care se bat la promovare. De aceea îmi pare rău, că urmau să vină la stadion peste 5.000 de oameni, mai ales la jocurile importante”, a mai spus Ilie Stan.

 

SCM Gloria Buzău, fără înfrângere în 2020 în Liga 2 

În cele trei etape disputate în acest an, înaintea întreruperii campionatului Ligii 2, SCM Gloria Buzău nu a pierdut. A înregistrat o victorie la ”masa verde” cu Sportul Snagov (3-0) și două egaluri (2-2 cu ”U” Cluj și 0-0 cu CS Mioveni).

În acest moment, trupa pregătită de Ilie Stan se clasează pe locul 8, cu 33 de puncte.

Însă, în cazul în care sezonul se va termina cu play-off și play-out, echipa buzoiană va cădea pe locul 11, din cauza faptului că se scad punctele obținute cu Sportul Snagov în retur. Împărțirea echipelor în cazul grupelor campionat-retrogradare ar arăta astfel:

 

1.

AFC UTA Arad

23

15

5

3

49-13

50

2.

CS Mioveni

23

10

9

4

36-22

39

3.

AFC Turris-Oltul Turnu Măgurele

22

11

6

5

36-25

39

4.

ACS Campionii Fotbal Club Argeş

23

10

8

5

34-25

38

5.

FC Petrolul Ploieşti

23

10

8

5

23-20

38

6.

Fotbal Club Rapid

23

10

7

6

32-20

37

7.

FC Metaloglobus Bucureşti

23

10

7

6

28-20

37

8.

SCM Gloria Buzău

23

9

6

8

35-27

33

9.

AFC Farul Constanţa

23

9

6

8

27-20

33

10.

ACS Viitorul Pandurii Târgu Jiu

22

9

6

7

30-25

33

11.

ACS ASU Politehnica Timișoara

22

8

8

6

20-12

32

12.

AFC Dunărea 2005 Călăraşi

23

8

7

8

29-30

31

13.

AFC Ripensia Timișoara

23

6

10

7

28-34

28

14.

AS FC Universitatea Cluj

23

5

12

6

29-26

27

15.

Clubul Sportiv Muncitoresc Reșița

22

6

6

10

30-35

24

16.

CS Concordia Chiajna

22

6

6

10

20-30

24

17.

AFK Csikszereda Miercurea Ciuc

23

5

7

11

17-33

22

 

Atletism

După ce diverse evenimente extrasportive au amânat momentul, iată că ziua cea mare a sosit în sfârșit. Pe data de 23 iunie, pe faleza frumos amenajată în comuna Berca, elevii din Berca,Unguriu, Cândești și Cozieni s-au întrecut la alergat, după ce cu două luni în urmă jucaseră fotbal

Citește mai departe...
Consiliul Județean Buzău, planuri de extindere în viitorul apropiat

Consiliul Județean Buzău, planuri de extindere în viitorul apropiat

În cadrul ședinței extraordinare de marți, 4 aprilie, consilierii județeni s-au întrunit ca să aprobe forma actualizată a indicatorilor tehnico-economici ai proiectului de reabilitare a clădirii din spatele sediului CJ Buzău. În document se menționează că a fost nevoie de această actualizare,

“Museum Bus”, proiect de success pentru Muzeul Judeţean Buzău

“Museum Bus”, proiect de success pentru Muzeul Judeţean Buzău

Proiectul „Museum Bus” face parte din oferta cultural-educativă şi ştiinţifică a Muzeului Judeţean Buzău. Este conceput special în 2019, pentru a contribui la strategia instituţiei de a atrage tot mai mulţi vizitatori, din toate mediile. 

 „Buzău Fest şi Zilele Chișinăului” 2023, data şi bugetul

„Buzău Fest şi Zilele Chișinăului” 2023, data şi bugetul

Consiliul Județean Buzău pune la punct detaliile organizării festivalurilor „Buzău Fest/Zilele Chișinăului” de anul acesta şi va oficiliza două dintre elementele principale: data și bugetul. Astfel, în următoarea ședință a Consiliului Județean, va fi supus votului

“Cod Roșu” la Buzău. Moroşanu revine cu o nouă gală de kickboxing

“Cod Roșu” la Buzău. Moroşanu revine cu o nouă gală de kickboxing

Un important eveniment sportiv va avea loc, luna viitoare, în municipiul Buzău! Este vorba despre Gala „Dynamite Fighting Show”, turneu de kickboxing care se va desfășura la jumătatea lunii mai, în Sala Sporturilor „Romeo Iamandi”.

Thumbnail Clădirea Spitalulului Județean de Urgență Buzău va fi consolidată și reabilitată termic cu bani...
Thumbnail Stațiunea Sărata Monteoru poate dispune, începând chiar din acest an, de un nou punct de atracție pentru...
Thumbnail Consiliul Județean Buzău organizează  în perioada 23 Februarie - 8 Martie 2024, la Centrul Muzeal I.C....
Thumbnail În perioada 15-18 februarie 2024, Consiliul Județean Buzău participă la Târgul Național de Turism al...
Thumbnail Consiliului Judeţean Buzău a fost postat pe site-ul instituţiei anunţul prin care Asociaţiile...

Local Breaking News

Clip de prezentare a județului Buzău filmat de campionii Kemayo și Stoica

Unele dintre cele mai cunoscute atracții ale jucețului, prezentate de ambasadori inediți. Este vorba despre Freddy Kemayo și Bogdan Stoica, două nume cu greutate ale artelor marțiale. Campionii mondiali au mers la Vulcanii Noroioși, Tabăra de Sculptură Măgura și Muzeul Județean, locații în care au filmat secvențe din clipul ce promovează gala Dynamite Fighting Show.

Citește mai departe...

Publicitate

 

 

 

 

 

 

 

 
IMAGE
Gloria, stop joc în acest sezon
Joi, 14 Mai 2020
- Primele șase echipe din Liga 2 merg în play-off cu punctele obținute în 24 de etape înjumătățite; - Echipele de pe locurile 7-18, printre... MOD_GLOBALNEWS_READ_MORE_TITLE
IMAGE
Despre IMAGERIA MENTALĂ şi dezvoltarea acestei calităţi
Joi, 10 Februarie 2022
Un saritor cu prajina sta minute in sir in fata liniei de start si se concentreaza, in timp ce publicul asteapta nerabdator saritura. Intrebat de ce... MOD_GLOBALNEWS_READ_MORE_TITLE
IMAGE
,,Sunt pe viaţă fanul tău!”, imnul Gloriei Buzău (versuri)
Sâmbătă, 04 Mai 2019
Imnul SCM Gloria Buzău a fost lansat oficial în cadrul unei conferinţe de presă, susţinută la sediul clubului din Crâng. Prezenţi au fost –... MOD_GLOBALNEWS_READ_MORE_TITLE
IMAGE
Luceafărul Buzău, la a treia promovare în Liga I la futsal!
Luni, 01 Iunie 2020
Futsalul a devenit foarte popular la Buzău în ultimii ani. Sala Sporturilor „Romeo Iamandi” nu e doar fieful echipelor de hadbal de primă... MOD_GLOBALNEWS_READ_MORE_TITLE