Prima fază a Cupei României a programat, printre alte meciuri, un derby local. Pe cocheta arenă din Cernăteşti s-au duelat Ştiinţa din localitate şi Progresul Beceni, cele două fiind şi partenere în campionat. La capătul unui meci plăcut ochiului, presărat cu patru goluri
şi ocazii cât roata carului, ratate cu seninătate, gazdele merg mai departe în competiţie, după succesul cu 3-1 (1-0).
Oaspeţii încep mai bine jocul, dar se lovesc de un portar, Andrei Damian, aflat în zi mare. Acesta blochează bine un şut la colţul scurt expediat din careu de Blendea, apoi scapă cu faţa curată la alte 5-6 ocazii mari de gol ale adversarilor. Treptat, Ştiinţa echilibrează jocul, iar Tudor trimite mult peste din poziţie de unu la unu cu portarul advers. A fost faza care a precedat singurul gol al reprizei- gazdele execută repede şi surprinzător o lovitură liberă, balonul ajunge la Sofronea, care marchează din careu, cu un şut imparabil la colţul lung. Mai mult, amfitrionii au chiar şansa desprinderii înainte de pauză, dar nu profită de o eroare mare a portarului advers.
Planurile oaspeţilor de revenire în joc sunt zădărnicite chiar de la pima fază a reprizei secunde, după ce acelaşi activ Tudor este oprit neregulamentar în careu, iar experimentatul Daniel Petre nu ratează de la punctul cu var. De altfel, reuşita fostului mijlocaş de la Gloria Buzău sau Midia Năvodari are darul de a aprinde meciul. Vizitatorii îşi creează din nou o sumedenie de ocazii, dar portarul Ştiinţei zboară din bară în bară şi opreşte cu succes balonul de fiecare dată. După un gol anulat corect pentru fault în atac, Olteanu catapultează balonul sub bara porţii adverse de la 16 metri, pentru 3-0. Mult aşteptatul şi meritatul gol de onoare al oaspeţilor vine târziu, în minutul 87, după ce „căpitanul” I. Leu transformă impecabil o lovitură liberă directă de la 25 de metri.
Gazdele se califică mai departe şi aşteaptă duelul din faza următoare a competiţiei. De partea cealaltă, elevii lui Marin Fulop (eliminat pe parcursul acestui joc) aşteaptă revanşa, care va avea loc la Beceni, chiar duminică. De data aceasta, în campionat.
ŞTIINŢA CERNĂTEŞTI – PROGRESUL BECENI 3-1 (1-0)
Au marcat:Sofronea (40), D.Petre (47-penalty), Olteanu (79), respectiv R.Leu (87)
ŞTIINŢA:Damian, D.Petre (Neguţ), I.Leu, Poteraşu (Pandele), Tudor (Săraru), Sofronea, R. Roman, Olteanu, A. Petre (V.Roman), Udrea,Toader (Tudose) Antrenor: Grigore Dumitru
PROGRESUL: Dimian, Dobrotă (Văleanu), M. Dan (Filip), Blendea (Băcâin), Sandu (Nistor), Roşioru, Anuţa, Tudorache, Bicoiu, Mihalcea, R. Leu Antrenor: Marin Fulop
Au arbitrat Adrian Frăţilă, Alexandru Bostan şi Ionuţ Tudorache
Observator:Sorin Petre
(Articol: Florian NECULAI / Foto: Gabriel CERNAT)
Cupa României / Etapa I – Judeţeană / Rezultate
|
AS Chiojdu – Montana Pătârlagele |
0-5 |
|
Ştiinţa Cernăteşti– Progresul Beceni |
3-1 |
|
AS Săhăteni – Unirea Zoreşti |
2-10 |
|
Rapid Pârscov – Şoimii Siriu |
1-3 |
|
Internaţional Căneşti – Viitorul Berca |
0-3 |
|
Recolta Boldu – Voinţa Lanurile |
0-11 |
|
Viitorul Ştiubei – Avântul Zărneşti |
1-3 |
|
Avântul Murgeşti – Phoenix Poşta Câlnău |
2-4 |
|
Ştiinţa Bălăceanu – Recolta Sălcioara |
0-3 |
|
Progresul Movila Banului– Unirea Stâlpu |
3-0 |
|
Unirea Padina– Progresul Pogoanele |
4-0 |
|
Energia Clondiru – AS Săhăteni Vintileanca |
1-1 (4-6 pen.) |
|
Luceafărul Maxenu – Pescăruşul Luciu |
1-4 |
|
Luceafărul CA Rosetti – Voinţa Limpeziş |
3-7 |
Sâmbătă, 27 septembrie 2025, ora 14:30, la Shopping City Buzău (parter, zona CCC), părinţii şi copiii sunt invitaţi la lansarea instalaţiei urbane „Moşteniri Invizibile”. Evenimentul aduce în atenţia comunităţii proiectul SIGUR – „Părinţi pregătiţi, copii fericiţi”, înscris la Semimaratonul Buzău 21K.În cadrul ședinței extraordinare de marți, 4 aprilie, consilierii județeni s-au întrunit ca să aprobe forma actualizată a indicatorilor tehnico-economici ai proiectului de reabilitare a clădirii din spatele sediului CJ Buzău. În document se menționează că a fost nevoie de această actualizare,
Proiectul „Museum Bus” face parte din oferta cultural-educativă şi ştiinţifică a Muzeului Judeţean Buzău. Este conceput special în 2019, pentru a contribui la strategia instituţiei de a atrage tot mai mulţi vizitatori, din toate mediile.
Consiliul Județean Buzău pune la punct detaliile organizării festivalurilor „Buzău Fest/Zilele Chișinăului” de anul acesta şi va oficiliza două dintre elementele principale: data și bugetul. Astfel, în următoarea ședință a Consiliului Județean, va fi supus votului
Un important eveniment sportiv va avea loc, luna viitoare, în municipiul Buzău! Este vorba despre Gala „Dynamite Fighting Show”, turneu de kickboxing care se va desfășura la jumătatea lunii mai, în Sala Sporturilor „Romeo Iamandi”.
/iliesta1.jpg)
/gloria2.jpg)
/imagerie1.jpg)

/luceafarul-buzau-696x438.jpg)