NICI CEA MAI MICĂ ȘANSĂ...

Eșec previzibil dumincă seara în Sala Sporturilor ”Romeo Iamandi”. Ca de fiecare dată în ultima vreme, Brăila s-a impus din nou în fața Gloriei Buzău egalând la puncte echipa condusă de Daniel Anca. Și totodată ascuțind la maxim lupta pentru poziția a patra din clasament, care la final duce în cupele europene.

Meciul nu a avut prea mare istoric. În absența Alinei Ilie, a Nataliei Vasileuskaya și mai ales a Biancăi Harabagiu, buzoiencele nu au găsit antidot pentru un joc cu cel puțin o viteză în plus practicat de elevele lui Buceschi, care au interpretat fără greșeală partitura pregătită special pentru acest joc. O adevărată selecționată mondială, cu brazilience, germance, sârboaice, bieloruse, spanioloaice sau croate, toate de top, jucătoarele Dunării au făcut ce au vrut pe teren, în fața unui adversar apatic, incapabil să găsească soluții. În plus, defensiva buzoiană s-a dovedit extrem de premisivă, iar în poartă dou-ul Șerban-Pessoa a câștigat clar duelul cu o Batinovic care a făcut și ea tot ce a putut, dar nu a fost de ajuns.

Într-o sală ticsită de oameni, peste 1500 de suflete alegând spectacolul handbalistic live, în detrimentul jocului televizat al CSM-ului, oaspetele s-au desprins încă din start, Kiki Liscevic și colegele sale desprinzându-se rapid la diferențe comfortabile. La pauză, un 8-13 care nu lasă loc prea multor comentarii.

A doua repriză a fost ceva mai echilibrată, gazdele s-au apropiat constant la 2-3 goluri, dar imediat Brăila a apăsat accelerația și arbitrii considerați cel mai bun cuplu din țară au luat câteva decizii greu de explicat, în defavoarea Gloriei. Dar, evident, nu de aceea a pierdut Buzăul. Ci pentru că în acest moment echipă a de handbal feminin din Brăila este mult superioară Buzăului. Cum a demonstrat și duminică, în uralele celor peste 100 de fani veniți din orașul de la malul Dunării, care au asigurat și fondul sonor în sală. Alături, evident, de ”frații” din peluza buzoiană, care de data aceasta nu a mai avut motiv sau motive de sărbătoare.

Buzăul mai joacă la Mioveni și pe teren propriu cu CSM, deja campioană. Brăila dă piept ”acasă” cu Rapid și se deplasează la Târgu Jiu, în cele două etape rămase de disputat. În plus, și Final 4-ul Cupei României va influența cimva clasamentul și echipele care ne vor reprezenta în viitoarea ediție an cupelor europene. Altfel spus, orice pas greșit poate fi fatal!

SCM GLORIA BUZĂU – HC DUNĂREA BRĂILA 19-21 (8-13)

 Arbitri: Bogdan Stark / Romeo Ștefan

Buzău: Batinovic, Kelemen, Nenezic – Blazevic 5, Burlachenko 3, Ilyina 3, Keita 2, Moroianu 2, Zamfirescu 2, Czeczi 1, Petrovic 1, Iuganu, Prkacin. Antrenor: Daniel Anca.

Brăila: Șerban, Pessoa – Liscevic 9, Gonzalez 5, Quintino 2, Gomes 2, Balog 1, Kanaval 1, Shteriova 1, Udriștoiu, Severin, Lavko, Araujo, Venancio, Sazdovska. Antrenor: Costică Buceschi.

(Articol: Florian NECULAI / Foto: facebook. Gloria Buzau Handbal)

Atletism

Sâmbătă, 27 septembrie 2025, ora 14:30, la Shopping City Buzău (parter, zona CCC), părinţii şi copiii sunt invitaţi la lansarea instalaţiei urbane „Moşteniri Invizibile”. Evenimentul aduce în atenţia comunităţii proiectul SIGUR – „Părinţi pregătiţi, copii fericiţi”, înscris la Semimaratonul Buzău 21K.
Citește mai departe...
Consiliul Județean Buzău, planuri de extindere în viitorul apropiat

Consiliul Județean Buzău, planuri de extindere în viitorul apropiat

În cadrul ședinței extraordinare de marți, 4 aprilie, consilierii județeni s-au întrunit ca să aprobe forma actualizată a indicatorilor tehnico-economici ai proiectului de reabilitare a clădirii din spatele sediului CJ Buzău. În document se menționează că a fost nevoie de această actualizare,

“Museum Bus”, proiect de success pentru Muzeul Judeţean Buzău

“Museum Bus”, proiect de success pentru Muzeul Judeţean Buzău

Proiectul „Museum Bus” face parte din oferta cultural-educativă şi ştiinţifică a Muzeului Judeţean Buzău. Este conceput special în 2019, pentru a contribui la strategia instituţiei de a atrage tot mai mulţi vizitatori, din toate mediile. 

 „Buzău Fest şi Zilele Chișinăului” 2023, data şi bugetul

„Buzău Fest şi Zilele Chișinăului” 2023, data şi bugetul

Consiliul Județean Buzău pune la punct detaliile organizării festivalurilor „Buzău Fest/Zilele Chișinăului” de anul acesta şi va oficiliza două dintre elementele principale: data și bugetul. Astfel, în următoarea ședință a Consiliului Județean, va fi supus votului

“Cod Roșu” la Buzău. Moroşanu revine cu o nouă gală de kickboxing

“Cod Roșu” la Buzău. Moroşanu revine cu o nouă gală de kickboxing

Un important eveniment sportiv va avea loc, luna viitoare, în municipiul Buzău! Este vorba despre Gala „Dynamite Fighting Show”, turneu de kickboxing care se va desfășura la jumătatea lunii mai, în Sala Sporturilor „Romeo Iamandi”.

Thumbnail   Muzeul Judeţean Buzău deschide, în acest weekend, trei expoziţii temporare: „Miros de pâine caldă. Pâinea...
Thumbnail Muzeul Județean Buzău îi invită pe toți iubitorii de cultură să petreacă sfârșitul de săptămână într-un...
Thumbnail Biblioteca Judeţeană „V. Voiculescu”, instituţie aflată în subordinea Consiliului Judeţean, marchează Ziua...
Thumbnail Ultima tranşă de 20 de microbuze electrice, din totalul de 61, achiziţionate de Consiliul Judeţean pentru...
Thumbnail Unul dintre proiectele de hotărâri care au fost incluse pe ordinea de zi la ultima şedinţă...

Local Breaking News

Clip de prezentare a județului Buzău filmat de campionii Kemayo și Stoica

Unele dintre cele mai cunoscute atracții ale jucețului, prezentate de ambasadori inediți. Este vorba despre Freddy Kemayo și Bogdan Stoica, două nume cu greutate ale artelor marțiale. Campionii mondiali au mers la Vulcanii Noroioși, Tabăra de Sculptură Măgura și Muzeul Județean, locații în care au filmat secvențe din clipul ce promovează gala Dynamite Fighting Show.

Citește mai departe...

Publicitate

 

 

 

 

 

 

 

 
IMAGE
Ilie Stan, antrenorul Gloriei Buzău: “Am avut oferte, dar nu am vrut să plec”
Miercuri, 15 Aprilie 2020
Ilie Stan (52 de ani) a fost un antrenor curtat în ultimele luni. Principalul echipei SCM Gloria Buzău a avut oferte de la mai multe cluburi, din... MOD_GLOBALNEWS_READ_MORE_TITLE
IMAGE
Gloria, stop joc în acest sezon
Joi, 14 Mai 2020
- Primele șase echipe din Liga 2 merg în play-off cu punctele obținute în 24 de etape înjumătățite; - Echipele de pe locurile 7-18, printre... MOD_GLOBALNEWS_READ_MORE_TITLE
IMAGE
Despre IMAGERIA MENTALĂ şi dezvoltarea acestei calităţi
Luni, 20 Mai 2024
Un saritor cu prajina sta minute in sir in fata liniei de start si se concentreaza, in timp ce publicul asteapta nerabdator saritura. Intrebat de ce... MOD_GLOBALNEWS_READ_MORE_TITLE
IMAGE
,,Sunt pe viaţă fanul tău!”, imnul Gloriei Buzău (versuri)
Sâmbătă, 04 Mai 2019
Imnul SCM Gloria Buzău a fost lansat oficial în cadrul unei conferinţe de presă, susţinută la sediul clubului din Crâng. Prezenţi au fost –... MOD_GLOBALNEWS_READ_MORE_TITLE
IMAGE
Luceafărul Buzău, la a treia promovare în Liga I la futsal!
Luni, 01 Iunie 2020
Futsalul a devenit foarte popular la Buzău în ultimii ani. Sala Sporturilor „Romeo Iamandi” nu e doar fieful echipelor de hadbal de primă... MOD_GLOBALNEWS_READ_MORE_TITLE