La nici o lună de la instalarea pe postul de selecţioner al României, buzoianul Cristi Lupu debutează cu dreptul la primul turneu official de minifotbal. Altfel spus, echipa naţională de minifotbal a României a câştigat prima ediţie a “Tournoi des Champions”, turneu amical internaţional,
în Tunisia, la care au participat ţara gazdă, Irak, Coasta de Fildeş, Portugalia şi Ungaria.
“Tricolorii” au trecut la pas de Irak, 6-0, apoi au remizat în compania reprezentativei maghiare, 0-0, calificându-se în semifinalele competiţiei, unde au învins Portugalia cu 2-1.
A urmat ultimul act, disputat împotriva Ungariei şi adjudecat de echipa tricoloră după prelungiri, 3-1, în timpul regulamentar scorul fiind egal, 1-1.
Naţionala de minifotbal a României este pregatita de buzoianul Cristi Lupu, iar din delegaţia care s-a deplasat la acest turneu au mai făcut parte jucătorii Gabriel Bobe, Costin Puşcă (legitimaţi la echipa Condor Fortuna Friends Buzău-manager Budescu Mihai) şi maseurul Gheorghe Roşu.
Cei doi jucători au avut evoluţii excelente. Mai mult, Gabriel Bobe, prin cele patru goluri marcate, unul dintre acestea chiar în finala cu Ungaria, a fost şi golgeterul naţionalei la această competiţie.
Să precizăm că acest turneu a avut ca scop pregătirea celei de a doua ediţii a Campionatului Mondial de Minifotbal, ce se va desfăşura tot în Tunisia, în perioada 11-20 august.
Printre invitaţii de onoare ai acestui turneu s-au regăsit foşti mari jucatori internaţionali Bounaventure Kalou (ex PSG şi Feyenoord), EL Hadji Diouf (ex Lens şi Liverpool) şi Khalilou Fadiga (ex Bruges şi Inter Milano).
“Mă bucur atât pentru ceea ce am realizat în Tunisia, atât ca rezultate, dar mai ales pentru faptul că am reuşit să formăm, staff-ul tehnic şi cu jucătorii, un grup unit. România s-a ridicat la nivelul aşteptărilor şi nu poate decât să mă bucure că am revenit în ţară cu rezultatul cel mai bun. Multumesc jucătorilor pentru profesionalismul de care au dat dovadă pe toată perioada turneului cât şi celor care m-au sprijinit şi au crezut în calităţile mele umane şi profesionale.” a declarat Cristi Lupu.
Pentru echipa naţionala urmează un stagiu de pregătire la Râmnicu Vâlcea, în perioada 20-23 aprilie.
Sâmbătă, 27 septembrie 2025, ora 14:30, la Shopping City Buzău (parter, zona CCC), părinţii şi copiii sunt invitaţi la lansarea instalaţiei urbane „Moşteniri Invizibile”. Evenimentul aduce în atenţia comunităţii proiectul SIGUR – „Părinţi pregătiţi, copii fericiţi”, înscris la Semimaratonul Buzău 21K.În cadrul ședinței extraordinare de marți, 4 aprilie, consilierii județeni s-au întrunit ca să aprobe forma actualizată a indicatorilor tehnico-economici ai proiectului de reabilitare a clădirii din spatele sediului CJ Buzău. În document se menționează că a fost nevoie de această actualizare,
Proiectul „Museum Bus” face parte din oferta cultural-educativă şi ştiinţifică a Muzeului Judeţean Buzău. Este conceput special în 2019, pentru a contribui la strategia instituţiei de a atrage tot mai mulţi vizitatori, din toate mediile.
Consiliul Județean Buzău pune la punct detaliile organizării festivalurilor „Buzău Fest/Zilele Chișinăului” de anul acesta şi va oficiliza două dintre elementele principale: data și bugetul. Astfel, în următoarea ședință a Consiliului Județean, va fi supus votului
Un important eveniment sportiv va avea loc, luna viitoare, în municipiul Buzău! Este vorba despre Gala „Dynamite Fighting Show”, turneu de kickboxing care se va desfășura la jumătatea lunii mai, în Sala Sporturilor „Romeo Iamandi”.
/iliesta1.jpg)
/gloria2.jpg)
/imagerie1.jpg)

/luceafarul-buzau-696x438.jpg)